Ile zaoszczędzę wynajmując samochód długoterminowo?

Wynajmowanie samochodu długoterminowo może być świetnym sposobem na oszczędność pieniędzy, zwłaszcza jeśli potrzebujesz stałego dostępu do pojazdu, ale nie chcesz lub nie możesz zainwestować w zakup własnego auta. Dzisiaj skupimy się na potencjalnych oszczędnościach, jakie możesz osiągnąć, wybierając wynajem długoterminowy z firmy BlackCars.

Czym się różni najem długoterminowy od leasingu?

Wynajem długoterminowy a leasing to dwie główne opcje, które umożliwiają korzystanie z samochodu bez konieczności zakupu go na własność. Wynajem długoterminowy polega na regularnym opłacaniu miesięcznych rat za korzystanie z pojazdu. W tym przypadku nie stajesz się właścicielem samochodu — po zakończeniu umowy, zwracasz auto firmie wynajmującej. Leasing to również forma regularnych opłat miesięcznych, ale z istotnymi różnicami. Leasing zawiera możliwość wykupu pojazdu po zakończeniu umowy. Niemniej jednak, podczas trwania umowy, ponosisz odpowiedzialność za utrzymanie pojazdu w dobrym stanie, a także za jego ubezpieczenie. Może charakteryzować się niższymi opłatami miesięcznymi, ale obejmować także ograniczony limit przebiegu. Przekroczenie tego limitu może prowadzić do dodatkowych kosztów. Ponadto leasing wiąże się z ryzykiem wartości resztkowej, czyli ostatecznej wartości pojazdu po zakończeniu umowy. Obie opcje mają swoje plusy i minusy. Wynajem długoterminowy oferuje większą elastyczność i brak zobowiązań związanych z własnością pojazdu, co może być atrakcyjne dla tych, którzy chcą uniknąć dużych kosztów inicjalnych i zobowiązań długoterminowych. Leasing natomiast może przynieść niższe opłaty miesięczne i szansę na wykup pojazdu, ale wiąże się z ograniczeniami i odpowiedzialnościami związanymi z utrzymaniem pojazdu.

Czy wynajem długoterminowy się opłaca?

Przykładowe oszczędności wynajmu długoterminowego w porównaniu do krótkoterminowego na podstawie cennika BlackCars można analizować poprzez porównanie miesięcznych kosztów wynajmu obu opcji. Będą jednak zależne od konkretnych stawek i warunków umowy. Poniżej przedstawiamy przykłady.

BMW X4

Cena wynajmu krótkoterminowego na dobę: 599 zł
Cena wynajmu długoterminowego na miesiąc: 10 000 zł

Teraz możemy obliczyć oszczędności na przykładzie miesiąca:

Oszczędność = Koszt krótkoterminowy - Koszt długoterminowy
Oszczędność = 599 zł * 30 dni - 10 000 zł
Oszczędność = 17 970 zł - 10 000 zł
Oszczędność = 7 970 zł

W tym przykładzie, wynajmując samochód BMW długoterminowo z BlackCars za 10 000 zł na miesiąc zamiast wynajmu krótkoterminowego za 599 zł na dobę, potencjalne oszczędności wyniosłyby 7 970 zł w ciągu miesiąca.

Porsche Cayenne Coupe

Cena wynajmu krótkoterminowego na dobę: 1699 zł
Cena wynajmu długoterminowego na miesiąc: 20 000 zł

Teraz możemy obliczyć oszczędności na przykładzie miesiąca:

Oszczędność = Koszt krótkoterminowy - Koszt długoterminowy
Oszczędność = 1699 zł * 30 dni - 20 000 zł
Oszczędność = 50 970 zł - 20 000 zł
Oszczędność = 30 970 zł

W tym przykładzie, wynajmując samochód długoterminowo z BlackCars za 20 000 zł na miesiąc zamiast wynajmu krótkoterminowego za 1699 zł na dobę, potencjalne oszczędności wyniosłyby 30 970 zł w ciągu miesiąca.

Jak rozliczać najem długoterminowy samochodu?

Rozliczenie wynajmu długoterminowego samochodu obejmuje kilka kluczowych aspektów, które warto mieć na uwadze. Zazwyczaj opiera się na stałych miesięcznych opłatach za użytkowanie samochodu. Obejmują one koszty wynajmu samochodu, a w niektórych przypadkach dodatkowo inne elementy, takie jak ubezpieczenie, serwisowanie czy koszty drobnych napraw. W niektórych umowach wynajmu długoterminowego, koszty ubezpieczenia mogą być wliczone w miesięczne opłaty. To oznacza, że nie musisz samodzielnie płacić za ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC), ubezpieczenie autocasco (AC) czy ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Niektóre umowy najmu długoterminowego obejmują koszty regularnych serwisów i przeglądów technicznych samochodu. W takich przypadkach nie musisz ponosić dodatkowych wydatków na naprawy rutynowe czy przeglądy. Takie rozwiązanie może mieć określony limit przebiegu, który możesz pokonać bez dodatkowych kosztów. Jeśli go przekroczysz, mogą być naliczane dodatkowe opłaty za każdy dodatkowy kilometr.

Czy można zrezygnować z wynajmu długoterminowego?

Tak, zazwyczaj istnieje możliwość rezygnacji z umowy wynajmu długoterminowego, ale procedury i konsekwencje z nią związane mogą różnić się w zależności od konkretnej firmy wynajmującej oraz warunków umowy. Rezygnacja może wiązać się z dodatkowymi konsekwencjami finansowymi.